E-Ticaret Hakkında

E-Ticaret Nedir?

Türkçe olarak E-Ticaret "Elektronik ticaret" kelimelerinin kısaltılışı, yani elektronik ortamda yapılan ticaret şeklinin kısa adıdır. Küçük yada büyük her ne hacimde olursa olsun, elektronik ortamda yani online ortamda yapılan işleme "E-Ticaret" denir. E-Ticaret ilk defa 1990'lı yılların sonlarına doğru ortaya çıkmıştır.

Günümüzde bu ticaret yöntemi ticarette oldukça değerli bir pazar payını almaya başlamıştır. Tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de elektronik ticarete olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Özellikle bulunduğunuz ortamdan alışveriş yapma ve ürünü teslim alma olanağı sağlayan e-ticaret siteleri elektronik ortamda alışverişe ilgiyi arttırmaktadır.

Türkiye'de E-Ticaret

Türkiye'de E-Ticaret verileri her geçen yıl üzerine koyarak büyümektedir. Özellikle son zamanlarda e-ticaret sektörüne yapılan yatırımlar ve yurt dışı sermaye girişleri ile E-Ticaret'in toplam ticaret içinde ki pazar payı gittikçe artmaktadır. 2014 yılı sonu itibariyle E-Ticaret sektörünün toplam pazarda yıllık yüzde 35'lik bir artışla 18,9 milyar TL büyüklüğe ulaştığını gösteriyor.

Bugün ülkemizde binlerce E-Ticaret projesi yayında. Ancak bunların bir kısmı kapanacak. Bunun en büyük nedenleri arasında başarısız site alt yapısı, ekip eksikliği, sermaye yetersizliği ve ürün tedarik sıkıntısı gelmektedir.