Güvenlik

Günümüzde e-ticaret siteleri güvenlik olarak ne kadar üst düzeyde olsa da alıcılar için kötü niyetli kişilerin açtığı paravan sitelerde ki usulsüz davranışlardan dolayı sektöre bir güven sounu bulunmaktadır. Bu güvensiz davranışlarınızdan kurtulmanın ve ziyaret ettiğiniz sitenin güvenli bir e-ticaret sitesi olduğunun anlamanın 6 altın kuralını sizlere anlatmak istiyoruz;

Güvenli alışveriş için dikkat edilmesi gereken 6 altın kural;

1- Site hakkında bilgi sahibi olun
Alışveriş yapmak istediğiniz site hakkında ön bilgi sahibi olun. Site hakkında araştırma yapın. Hatta kullanıcıların deneyimlerinden yararlanın. Bunun için bir çok forum sitesi mevcut.

2- Adres çubuğunda sitenin adının başında Https yazıyor mu?
Alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesinin ödeme bölümüne geldiğinizde adres çubuğunda https:// yazıp yazmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer sadece http:// yazıyorsa o sayfada ödeme yapmak risklidir ki bilgilerinizin gizliliği tehlikede olabilir.

3- Ödeme sayfasında yönlendirilen banka adresi doğru mu?
Ödeme sayfasında ödeme için sizi yönlendiren link doğru mu? Gerçekten bir banka sayfasına mı atıyor yoksa küçük harf hileleri ile başka bir sayfaya mı buna dikkat ediniz.

4- Sanal kredi kartı kullanın
Son zamanlarda oldukça değer kazanan sanal kredi kartı güvenli alışveriş için oldukça önemli bir tedbirdir.

5- Alışveriş yaptığınız sitenin güvenlik sertifikası var mı?
Alışveriş yapacağınız internet sitesinin bir güvenlik sertifikasına (SSL) sahip olup olmadığına dikkat edin. Bu sertifika bilgilerinizin şifrelenmesine ve bu şekilde güvenli olarak bankaya iletilmesine yardımcı olur.

6- Kendi bilgisayarınızın güvenliği
Ortak kullanımlı bilgisayarlardan alışveriş yapmanızı tavsiye etmeyiz. Olabildiğince kişisel bilgisayarınızdan ve virüs koruma programı olan bilgisayardan alışveriş yapmanız güvenlik için önemlidir.